Fair play. Čo to vlastne je?

Autor: Štefan Sládeček | 22.5.2014 o 1:31 | (upravené 22.5.2014 o 1:40) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  213x

Považujem ako predseda Strany občianskej ľavice za potrebné zareagovať na obsah článku pod názvom"Eurokandidáti prezradia o sebe všetko - po voľbách", ktorý bol uverejnený 21.5. 2014, teda pár hodín pred ukončením kampane a začatím moratória a v podstate bez šance na reálnu reakciu!

Strana občianskej ľavice - SOĽ bola ešte pred začiatkom oficiálnej kampane pre voľby do EP a aj počas nej oslovená pomerne veľkým počtom rôznych mimovládnych organizácií, označovaných samých seba ako nezávislé a teda oprávnené požadovať od kandidujúcich subjektov a najmä od kandidátov informácie podľa svojich predstáv, resp. parametrov pre vhodnosť kandidátov SOĽ pre pozíciu poslanca EP.

Na väčšinu požiadabviek sme sa snažili reagovať ako strana alebo individuálne podľa vlastného uváženia jednotliví kandidát, pričom na niektoré požiadavky pred začiatkom oficiálnej kampane sme aj pripravili reakcie a boli sme rozhodnutí dať ich k dispozícii až po oficiálnom začiatku kampane. Ihneď po začiatku kampane sa však jednak dosť výrazne zvýšil počet rôznych výziev na vyplnenie dotazníkov, ale najmä sme minimálne pri troch takýchto osloveniach identifikovali priame prepojenie na nejakú inú politickú aktivitu. Preto sme prijali pomerne neľahké a riskantné rozhodnutie, že budeme presviedčať občanov - voličov v priamej diskusii s nimi na stretnutiach po Slovensku a v komunikácii cez našu FB stránku, ale reakcie na všetky dotazníkové kampane alebo kampane o zisťovaní pomerov kandidátov sa budeme snažiť riešiť iba v rovine všeobecnej reakcie.

Dôvodom bolo okrem spomenutých obáv aj to, že až na dve výnimky v žiadnom zo spomínaných oslovení nebola informácia o tom, kde budú názory posudzovateľa našich informácií uverejnené. Dovoľujeme si vysloviť presvedčenie, že úlohou našich kandidátov v kampani, ktorú ju financujú zo svojich vlastných prostriedkov, resp. z prostriedkov a/alebo na riziko ostatných členov, je v prvom rade presviedčať voličov a nie pátrať o tom kto, kde, kedy a ako interpretoval vyjadrenia SOĽ alebo jej kandidátov, prípadne na tieto interpretácie reagovať, keď nie sú úplne presné.

Preto som si najskôr dovolil pripraviť všeobecné zhrnutie kampane aj s vysvetlením rozhodnutia SOĽ o prístupe k dotazníkovým akciám. Večer 21.5. 2014 som však bol jedným z členov upozornený na to, že na blog.sme.sk je v článku s názvom "Eurokandidáti prezradia o sebe všetko - po voľbách" uvedená veta, ktorá je citátom z našej všeobecnej reakcie na jednu z dotazníkových výziev.

Preto považujem za potrebné vyjadriť svoj postoj, že SOĽ sa slobodne rozhodla pre spôsob svojej kampane aaj na základe môjho odporučenia sa rozhodla správne.Nepriamym dôkazom toho je aj ten článok www.blog.sme.sk pod názvom"Eurokandidáti prezradia o sebe všetko - po voľbách", ktorý bol uverejnený 21.5. 2014, teda pár hodín pred ukončením kampane a začatím moratória. Teda v podstate bez šance na rlevantnú reakciu politickej strany alebo jej kandidátov s ohľadom na zákonné moratórium!

Na jednej strane nás teší, že Aliancia Fair Play venovala našej reakcii na ich výzvu taký priestor vo svojom článku a dokonca nás aj citovala, na druhej strane po mojej účasti na Festivale proti korupcii v Žiline dňa 10.5. 2014, ktorého sa zúčastnila aj pani Zuzana Wienk, resp. po niektorých prejavoch iného  člena, resp. zástupcu tejto aliancie v jednej korupčnej kauze v blízkej obci pri Bratislave sa už spôsobu uverejnenia predmetných informácií ani veľmi nečudujem.

A nečudujem sa ani tomu, že v predmetnom článku sú v podstate apolitickou organizáciou otvorene odporúčaní občanom ako vhodní kandidáti iba niektorí politici. A to bez ohľadu na to, či sú o nich zverejnené údaje relevantné alebo správne.

Zo štatistického hľadiska a aj z viacerých iných hľadísk je úroveň zverejnených informácií nie veľmi iná, ako tie, ktoré sa kandidáti SOĽ zaväzujú predložiť na základe prihlásenia sa k etickému kódexu SOĽ v prípade obsadenia akejkoľvek verejnej funkcie.

Štefan Sládeček,  predseda Strany občianskej ľavice.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?