Nemáme svoj názor na dianie na Ukrajine?

Autor: Štefan Sládeček | 1.3.2014 o 20:37 | Karma článku: 4,52 | Prečítané:  269x

Už niekoľko týždňov počúvam na SRO1 vyjadrenia rôznych českých redaktorov, spravodajcov a expertov na Ukrajinu k tomu, čo sa na Ukrajine v posledných mesiacoch deje. Asi nemáme dosť slovenských odborníkov. Nie že by mi čeština vadila, skôr naopak. Patrím totiž k staršej generácii a teda s ňou nemám problém. Vadí mi skôr niečo iné.

Keďže SRO1 veľmi často opakuje svoje príspevky, tak som po konfrontácii s viacerými článkami z printových médií nadobudol jednak pocit, že akoby sme nemali vlastný názor, ale že tiež dávame relatívne dosť veľký priestor pre prezentáciu "mierne" štvavých názorov najmä českých "ukrajinistiek". Zdôrazňujem, že nemám čas analyzovať to, či majú obdobný priestor v českých médiách.

Pri ostatnom dnešnom príspevku jednej českej "ukrajinistky" som si vypočul na SRO1 jej názor o scenári ruského odtrhnutia Ukrajiny, v ktorom mi zarezonovalo niekoľko vážnych postrehov/názorov tej "Ukrajinistky".

1. Za všetko zlo na Ukrajine zrejme môže Rusko a najmä Putin so svojimi veľmocenskými chúťkami. Keď sa tej "ukrajinistky" nikto nič nepýtal, tak asi sa s tým stotožňuje aj SRO1.

Nejako mi to síce nekorešpondovalo s rozporom, že spor vznikol jednak tým, v akej situácii sa Ukrajina nachádza, ale tiež tým, že EÚ dávala/ponúkala Janukovyčovi koncom minulého roka za podpis asociačnej dohody iba pomoc v objeme tuším 2 mld. EUR a teraz už ponúka 20 mld. EUR.

2. Priebeh udalostí na Ukrajine a najmä teraz aktuálne udalostí na Kryme popisovala "ukrajinistka" ako veľmocenský scenár, používaný Ruskom už aj v minulosti v Abchádzku, Južnom Osetsku a inde.

Mne ten popisovaný ruský scenár ale prišiel rovnaký, resp. veľmi podobný tomu, čo uplatnila aj oná iná veľmoc v prípade úplne iných krajín vo svete, s ktorými nemala tá oná iná veľmoc nič spoločné a na ozbrojený zásah jej stačilo iba vyhlásenie o práve chrániť demokraciu kdekoľvek na svete, keď je v ohrození, alebo aj vyhláseniami o potrebe ochraňovať záujmy tej onej inej veľmoci.

No kto sa v tom má vyznať?

Popisovala tá "ukrajinistka" udalosti na Kryme podľa svojich pozorovaní, alebo nám z nejakého dôvodu SRO1 takýmto dosť špekulatívnym spôsobom podsúva nejaký "správny" názor? Lebo naši vládni predstavitelia aj teraz tvrdia, že my Ukrajinu veľmi nepoznáme.

Ja si len kladiem otázku, či všetci tí mravokárcovia zo štátov EÚ ale aj z USA nevedeli už dávnejšie o tom, ako vodcovia Ukrajiny "vysávali" túto veľkú krajinu a schovávali si nakradnuté milióny na účtoch v bankách a aj v nehnuteľnostiach v ich krajinách.

Alebo im to vtedy bolo jedno, resp. im to vyhovovalo, lebo z toho tiež niečo mali?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?