Mám otázky pán minister financií.

Autor: Štefan Sládeček | 28.2.2014 o 23:12 | (upravené 1.3.2014 o 15:19) Karma článku: 13,11 | Prečítané:  184x

Ešte ani poriadne nezačal rok 2014 a už som musel vážne rozmýšľať nad tým, či bude až také jednoduché vyrovnať sa so sprísneným prístupom štátu ku kontrolám podnikateľských subjektov v daňovej a odvodovej oblasti.

Ako väčšina občanov Slovenska z radov mnohých malých a stredných podnikateľov, boriacich sa už viac než šiesty rok s dôsledkami jednej z najhorších cyklických ekonomických, resp. finančných kríz, ktorú samotní občania priamo nespôsobili, som sa aj ja už v závere minulého roka pripravoval na niektoré dôležité zmeny v prístupe štátu ku kontrolám podnikateľských subjektov v daňovej a odvodovej oblasti.

Aj keď s nevôľou s ohľadom na kvalitu poskytovaných služieb zo strany štátu za odvedené dane a odvody, bol som rovnako ako zrejme väčšina spomínanej množiny občanov pripravený znášať všetky avizované "sprísnenia" výkonu kontrol všetkých daňových a aj odvodových povinností.

Začiatkom roka som si však na základe inicitívy jednéjho denníka mal možnosť prečítať úplne vážnu argumentáciu prezidenta Policajného zboru SR o tom, že z morálneho hľadiska môžeme síce na predaj emisií v roku 2008 prostredníctvom nastrčenej firmy Interblue, Ltd. nahliadať ako na neprijateľnú záležitosť, ale z trestnoprávneho hľadiska to nie je postihnuteľné. Teda aspoň podľa neho nie je postihnuteľné to, čo oni vyšetrovali. Čo tam po nevyjasnení cesty nejakých desiatok miliónov EUR smerom od štátnej kasy do nejakých vrecák! Veď ju predsa vieme naplniť prijatím zákonov o kontrolách produktívnych občanov a keď bude najhoršie, tak ich ešte aj viac zdaníme!

Pre upokojenie svojho pobúrenia a aj pre zlepšenie poklesnutej motivácie som sa rozhodol, že sa aspoň obrátim na ministra financií SR s nasledovnými otázkami.

Aký je prosím Váš názor pán minister na to, či je naozaj trestnoprávne neriešiteľné také konanie právnických osôb a/alebo úradníkov na strane štátu v podstate na všetkých úrovniach jedného z jeho rezortov, na ktoré doplatil štátny rozpočet znížením svojich príjmov o minimálne 25 miliónov EUR? Lebo tak to vyplýva zo zverejnených dôkazov a/alebo zo svedectiev zainteresovaných osôb.

No a potom na základe akej logiky a akej morálky môže byť na druhej strane iba na základe výsledkov daňovej kontroly exekvovaný alebo dokonca aj trestne stíhateľný občan z radov malých alebo stredných podnikateľov za ďaleko menšiu finančnú sumu, vyhodnotenú ako daňový alebo odvodový únik? Pritom takýto postup vyplýva, resp. je to založené v podstate často iba na subjektívnom názore iných úradníkov na strane štátu na spôsob účtovania nejakých príjmových alebo nákladových položiek dotknutého účtovného prípadu alebo prípadov!

Je podľa Vás normálne, resp. morálne, že v jednom prípade nie je dôležitý ani názor množstva zainteresovaných odborníkov aj z viacerých krajín na to, aby sa štát hlásil o svojich niekoľko miliónov EUR, ale v druhom prípade na základe názoru dvoch daňových kontrolórov kvôli pár tisíckam EUR na obyčajného občana ten istý štát pošle exekútora alebo aj políciu?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?