Sú parlamentné obchody normálne?

Autor: Štefan Sládeček | 3.7.2011 o 19:50 | (upravené 3.7.2011 o 20:51) Karma článku: 3,44 | Prečítané:  375x

Podľa mňa nie sú. Resp. nie sú normálne minimálne vtedy, ak je výsledkom "parlamentných obchodov" zablokovanie riešenia v prospech občanov SR. Preto nesúhlasím s vyjadrením politológa Juraja Marušiaka, podľa ktorého „Klasické parlamentné obchody fungujú a je normálne, že si vládne strany navzájom podmieňujú hlasovanie.“ Občania predsa nevolili poslancov preto, aby spolu v rámci nejakých koaličných zoskupení „obchodovali“, ale aby pracovali pre lepší život svojich občanov – voličov.

Vyjadrenie pána politológa sa týkalo hlasovania o tzv. malej novele Stavebného zákona, ktorou chcel minister Figeľ ako jej predkladateľ riešiť údajné podchytenie výstavby čiernych stavieb cez zvýšenie pokút, ktoré sa mohli po schválení tejto „malej novely“ vyšplhať až na 170 tisíc EUR pre občanov a až na 350 tisíc EUR pri právnických osobách.

Politológ je možno odborník na vzťahy medzi politickými stranami, ale v otázke Stavebného zákona je mu zrejme veľa vecí viac než nejasných, resp. mu priamo unikajú. V prvom rade mu uniká to, že ide o socialistický zákon ešte z roku 1976, ktorého dikcia je stále tá istá :“Ja neomylný štát som tu na to, aby som všetko kontroloval a v podstate beztrestne môžem rozhodovať o vlastníkov nehnuteľností ako chcem. Beztrestne rozumej tak, že štátu, alebo skôr úradníkom na strane štátu sa nemôže podľa Stavebného zákona nič stať ani vtedy, keď nedodržia svoje povinnosti podľa zákona a teda im Stavebný zákon v súčasnej socialistickej verzii dáva do ruky taký silný korupčný prostriedok, že na jednotlivé vyjadrenia podľa Stavebného zákona sú už na niektorých Stavebných úradoch vypracované cenníky/sadzby úplatkov.

No a predstavme si tento socialistický Stavebný zákon v rukách štátnych alebo obecných úradníkov, keď môžu zo stavebníka (väčšinou vlastníka nehnuteľností) „vytĺcť“ až 170 tisíc EUR napr. za to, že pod tlakom času v dôsledku nekonania toho istého štátneho alebo obecného orgánu začne napr. opravovať pokazenú elektrickú alebo plynovú prípojku, prípadne začne bez potrebného vyjadrenia príslušného Stavebného úradu opravovať cestu k svojmu domu napríklad po likvidácii dôsledkov povodní. Socialistický stavebný zákon pre takéto prípady v podstate nepozná riešenie pre zrýchlené konanie, ak sa úradníkovi nechce.

No a o novele takéhoto dôležitého zákona sa majú viesť parlamentné obchody a ešte to máme považovať za normálne. To snáď nie pán politológ!

Ak mohla politická strana, ktorá predkladala tento zákon, pripraviť za niekoľko mesiacov po Nežnej tzv. Reštitučný  zákon, ktorým údajne mala byť vrátením majetkov cirkvi vyriešená odluka cirkvi od štátu, potom tá istá strana, ktorá je v NR SR nepretržite od Nežnej,  mala už dávno pripraviť kompletnú novelizáciu nielen Stavebného zákona, ale aj ďalších socialistických zákonov, ku ktorým patrí napr. Občiansky súdny poriadok, Občiansky zákonník, Katastrálny zákon, Banský zákon, Trestný zákonník a aj mnohé ďalšie.

Takže žiadne „klasické parlamentné obchody“, ale seriózna práca má byť pre parlamentné strany normálna! Aby občan alebo firma nebola štátnymi alebo obecnými úradníkmi „vydieraná“ hrozbou sankcií v podstate pri všetkom, čo má realizovať podľa Stavebného zákona, ale aby namiesto až 60 dokladov, ktoré musí predložiť občan na Slovensku pri vybavení stavebného povolenia, mu stačilo napr. 15 dokladov, ako je to v Rakúsku, alebo aby mohol niektoré stavby (napr. rodinný dom) realizovať aj bez stavebného povolenia tak, ako je to v Českej republike.

To by malo byť normálne vážený pán politológ.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

Pásy s výbušninami zastrelených mužov boli atrapami.


Už ste čítali?