Nemáme svoj názor na dianie na Ukrajine?

Autor: Štefan Sládeček | 1.3.2014 o 20:37 | Karma článku: 4,52 | Prečítané:  262x

Už niekoľko týždňov počúvam na SRO1 vyjadrenia rôznych českých redaktorov, spravodajcov a expertov na Ukrajinu k tomu, čo sa na Ukrajine v posledných mesiacoch deje. Asi nemáme dosť slovenských odborníkov. Nie že by mi čeština vadila, skôr naopak. Patrím totiž k staršej generácii a teda s ňou nemám problém. Vadí mi skôr niečo iné.

Keďže SRO1 veľmi často opakuje svoje príspevky, tak som po konfrontácii s viacerými článkami z printových médií nadobudol jednak pocit, že akoby sme nemali vlastný názor, ale že tiež dávame relatívne dosť veľký priestor pre prezentáciu "mierne" štvavých názorov najmä českých "ukrajinistiek". Zdôrazňujem, že nemám čas analyzovať to, či majú obdobný priestor v českých médiách.

Pri ostatnom dnešnom príspevku jednej českej "ukrajinistky" som si vypočul na SRO1 jej názor o scenári ruského odtrhnutia Ukrajiny, v ktorom mi zarezonovalo niekoľko vážnych postrehov/názorov tej "Ukrajinistky".

1. Za všetko zlo na Ukrajine zrejme môže Rusko a najmä Putin so svojimi veľmocenskými chúťkami. Keď sa tej "ukrajinistky" nikto nič nepýtal, tak asi sa s tým stotožňuje aj SRO1.

Nejako mi to síce nekorešpondovalo s rozporom, že spor vznikol jednak tým, v akej situácii sa Ukrajina nachádza, ale tiež tým, že EÚ dávala/ponúkala Janukovyčovi koncom minulého roka za podpis asociačnej dohody iba pomoc v objeme tuším 2 mld. EUR a teraz už ponúka 20 mld. EUR.

2. Priebeh udalostí na Ukrajine a najmä teraz aktuálne udalostí na Kryme popisovala "ukrajinistka" ako veľmocenský scenár, používaný Ruskom už aj v minulosti v Abchádzku, Južnom Osetsku a inde.

Mne ten popisovaný ruský scenár ale prišiel rovnaký, resp. veľmi podobný tomu, čo uplatnila aj oná iná veľmoc v prípade úplne iných krajín vo svete, s ktorými nemala tá oná iná veľmoc nič spoločné a na ozbrojený zásah jej stačilo iba vyhlásenie o práve chrániť demokraciu kdekoľvek na svete, keď je v ohrození, alebo aj vyhláseniami o potrebe ochraňovať záujmy tej onej inej veľmoci.

No kto sa v tom má vyznať?

Popisovala tá "ukrajinistka" udalosti na Kryme podľa svojich pozorovaní, alebo nám z nejakého dôvodu SRO1 takýmto dosť špekulatívnym spôsobom podsúva nejaký "správny" názor? Lebo naši vládni predstavitelia aj teraz tvrdia, že my Ukrajinu veľmi nepoznáme.

Ja si len kladiem otázku, či všetci tí mravokárcovia zo štátov EÚ ale aj z USA nevedeli už dávnejšie o tom, ako vodcovia Ukrajiny "vysávali" túto veľkú krajinu a schovávali si nakradnuté milióny na účtoch v bankách a aj v nehnuteľnostiach v ich krajinách.

Alebo im to vtedy bolo jedno, resp. im to vyhovovalo, lebo z toho tiež niečo mali?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Dokonalosť bokom, treba sa dohovoriť - Fenomén bratislavskej viacjazyčnosti

Či človek prežije - vojnu, koncentračný tábor, vyhnanstvo -, záviselo často aj od toho, či ovláda jazyk, hovorí Jozef Tancer, autor knihy Rozviazané jazyky

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia na daniach až o 330 percent viac ako vlani.

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.


Už ste čítali?